Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Iné


Po obnovení obecných samospráv v roku 1990 Podhradie potrebovalo prezento­vať svoju svojbytnosť vlastnými obecnými symbolmi - erbom, vlajkou a pečaťou. Návrh na symboly obce spracoval PhDr. Ladislav Vrtel' a schválila ho Heraldická komisia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky pod č. P-12/1993.

Erb

Podhradia tvorí modrý štít, v ktorom je strieborný hrad na zelenom vŕšku, pred ním je zlatý strapec hrozna so striebornou stopkou a listom. V minulosti nebolo zriedkavosťou, že susedné obce používali vo svojich pečatiach zhodné symboly a pečate sa vlastne odlišovali iba svojím kruhopisom. Len vďaka nemu bolo možné dve pečate od seba rozlíšiť. Pod Podhradským hradom (Topoľčianskym hradom sa začal volať okolo roku 1411) sa nachádzali hneď tri obce so spoločnou pečaťou, a to Závada, Podhradie a Velušovce. Pečať tvoril strapec hrozna umiestnený v strede medzi lemešom, čerieslom a dvoma klasmi.
Pravda, erb je vtedy dobrý, ak je dostatočne odlišný od iných. Odlíšenie obsahovo zhodných erbov iba inou farbou poľa často nie je dostatočné, pretože nezriedka sa erb používa v čiernobielej verzii, a vtedy sa farba vynecháva. Preto sa vedenie obce Podhradie rozhodlo vytvoriť si výstižnejší erb, ktorý by síce na jednej strane zachoval hlavný motív historického pečatného znamenia, ale na strane druhej by bol charakteristický iba pre Podhradie. Vznikol tak zaujímavý hovoriaci erb so zlatým strapcom hrozna pred vŕškom a hradom. Máme teda pred sebou erb s historickým symbolom obce pod hradom. V heraldike ide vždy o heraldickú štylizáciu, nikdy nie o fotografické stvárnenie určitého motívu, i keď niektorý erb zachováva charakteristickú podobu určitého konkrétneho objektu (architektúry alebo terénnej charakteristiky a pod.) popisuje sa vždy jednoducho ako hrad, kostol, vrch či rieka. Tak aj pevnosť v erbe Podhradia heraldicky popisujeme len ako hrad.

erb Podhradia

 

 

 

 

Vlajka

Vlajku Podhradia tvorí sedem pozdĺžnych pruhov vo farbách modrej, žltej, zelenej, bielej, zelenej, žltej a modrej. Vlajka je zakončená tromi cípmi.

vlajka Podhradia

 

 


 

dnes je: 25.6.2018

meniny má: Olívia, Tadeáš

Deň detí 2018

Obec Podhradie, obecný úrad pozýva všetky deti, rodičov a všetkých občanov na oslavu Dňa detí, ktorá sa bude konať dňa 03. 06. 2018 od 15,00 hodiny na lúke za hradom pri vlekoch.
Pre deti je pripravený kultúrny program a rôzne športové hry.
Svoje umenie deťom predvedie kúzelník Dušan Cápa.
Pre deti sú pripravené ceny za súťaže a občerstvenie.
Príďte si oddýchnuť v pokojnom prostredí našej prírody.

Netradičné plavidlá 2018

webygroup

Úvodná stránka